Słuzba - Baza wiedzy - SAFETY-BHP - Profesjonalne Szkolenia BHP

Idź do spisu treści

Menu główne:

Służba BHP

Opublikowany przez Piotr w BHP · 29/7/2016 12:36:30
Tags: SłuzbaBHPObsługaBHP

Kiedy firma musi zatrudnić inspektora BHP?



Chcąc odpowiedzieć na to pytanie należy sięgnąć do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 02.09.1997 r.
w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.
Na wstępie należy wyjaśnić kim jest inspektor bhp, a czy
m jest służba bhp.
Przepisy w sposób precyzyjny określają wymogi dotyczące zatrudniania służby bhp. Mowa właśnie o służbie bhp, ponieważ
nazwy stanowisk mogą być różne.
Przepisy §4 pkt 1. w/w rozporządzenia określają pięć stanowisk:
1.
inspektor,
2.
starszy inspektor,
3.
specjalista,
4.
starszy specjalista
5.
główny specjalista.
Każde z wymienionych stanowisk wchodzi w skład służby bhp.

Tyle słowem wstępu, wróćmy zatem do pytania. Wiedząc że inspektor bhp wchodzi skład służby bhp, pozwólmy sobie na modyfikację pytania. Należałoby zapytać "Kiedy firma musi zatrudnić pracownika służby bhp?"
Odpowiedź na pytanie znajdziemy w § 1 pkt 3 i 4.
Pracodawca który zatrudnia od 100 do 600 osób ma obowiązek utworzenia wieloosobowej lub jednoosobowej komórki, albo zatrudnienia pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Jeżeli natomiast zatrudnienie u pracodawcy przekroczy 600 pracowników, ma on wtedy obowiązek zatrudnienia co najmniej jednego pracownika służby bhp w pełnym wymiarze czasu pracy. Co więcej przepisy określają, iż na każde 600 osób pracodawca ma obowiązek zatrudnić pracownika służby bhp w pełnym wymiarze czasu pracy.

PRZYKŁAD:
W Firmie X zatrudnionych jest 1000 osób w wymiarze pełnego etatu oraz 200 osób w wymiarze pół etatu.

W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek zatrudniać 2 pracowników służby bhp w pełnym wymiarze czasu pracy.
Proszę zwrócić uwagę, że przepisy dotyczące obowiązku zatrudniania służby bhp nie określają czy limit osób zatrudnionych dotyczy części etatów czy też pełnych etatów.

Co w sytuacji gdy zatrudnienie nie przekracza 100 pracowników?
Jeżeli zatrudnienie wynosi do 10 lub 20
* pracodawca może wykonywać obowiązki służby bhp samodzielnie.
Konieczne jest w tym przypadku posiadanie przez pracodawcę odpowiedniego przeszkolenia.

Gdy zatrudnienie przekroczy 10 lub 20
* osób ale nie przekracza 100 pracodawca może powierzyć pełnienie obowiązków służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.
Również w tym przypadku konieczne jest odpowiednie przeszkolenie.
Pracodawca ma również możliwość zlecić pełnienie obowiązków służby bhp specjalistom spoza zakładu, pod warunkiem posiadania wymaganych uprawnień przez takie osoby.

Reasumując obowiązek zatrudnienia pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy pojawia się

w momencie gdy zatrudnienie przekracza 100 pracowników. W przypadku gdy zatrudnienie przekracza 600 osób wtedy wymagane jest zatrudnienie pracownika służby bhp w pełnym wymiarze czasu pracy.


* jeżeli zakład pracy jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka.



Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego