Nagłe zatrzymanie krążenia - Baza wiedzy - SAFETY-BHP - Profesjonalne Szkolenia BHP

Idź do spisu treści

Menu główne:

Nagłe zatrzymanie krążenia

Opublikowany przez Piotr w Pierwsza pomoc · 1/6/2016 12:44:52 · Download Pierwsza-pomoc---Resuscytacja.mp4
Tags: NZKzawałresuscytacja

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) to ustanie czynności serca, jako pompy, prowadzące do zgonu, któremu można zapobiec, jeżeli bezzwłocznie podejmie się odpowiednie działania resuscytacyjne
(resuscytację krążeniowo-oddechową -- cardio-pulmonary resuscitation -- CPR).
Obecnie jest to główna przyczyna zgonów, mianowicie w populacji europejskiej dotyczy około 700 tysięcy osób w ciągu roku.

NZK może być następstwem przyczyn pierwotnie sercowych (najczęściej związanych z chorobą niedokrwienną serca), co stanowi ponad 30% ogółu zgonów, ostrej niewydolności oddechowej (w przebiegu urazów, zatruć, utonięć oraz najczęściej u dzieci), zatoru tętnicy płucnej, utraty dużej ilości krwi

z łożyska naczyniowego (np. w wyniku urazu), szybko narastającej tamponady serca, hipowolemii, a także (znacznie rzadziej) hipotermii, wstrząsu anafilaktycznego czy przedawkowania leków.

Już ponad 4-minutowa przerwa w dowozie tlenu, który dostarczany jest wraz z krwią do mózgu, może spowodować nieodwracalne zmiany w jego strukturze. Dlatego też tak ważne jest szybkie podjęcie akcji ratowniczej u osoby z zatrzymaniem krążenia i oddychania.Czy jednak wiesz, jak prawidłowo wykonać resuscytację?

Źródła artykułu:


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego